HYALURONAN
Kyselina hyaluronová (HA), se u člověka vyskytuje především ve formě sodné soli (hyaluronát sodný, hyaluronan), a to zejména v pojivových tkáních: chrupavka, kosti, kůže atd.
Mezi biologické funkce HA patří:
- zvyšuje pružnost chrupavek (váže na sebe vodu)
- podporuje obnovu buněk v kloubech
- díky své viskozitě lubrikuje nitrokloubní (synoviální) tekutinu a zlepšuje klouzání chrupavek
- stimuluje vlastní tvorbu HA buňkami synoviální membrány v kloubu
- zlepšuje metabolismus buněk chrupavky (chondrocytů)
- potlačuje degradaci kloubní chrupavky
Kyselina hyaluronová je přirozeně se v přírodě vyskytující polysacharid. Tato látka vykazuje rozdílné vlastnosti podle toho, jak je molekula veliká a jak je prostorově uspořádána. Ve větším množství se nachází v synoviální tekutině (tj. tekutině obklopující klouby), v chrupavkách, a v kůži. Dodává se ve formě solí (hyaluronanů). Základní vlastností kyseliny hyaluronové je viskozita.
Vzhledem ke svým viskoelastickým vlastnostem funguje v synoviální tekutině jako lubrikans a tlumič nárazů. Zajišťuje viskozitu (kluzkost) synoviální kloubní tekutiny. Díky tomu po sobě kloubní chrupavky výborně kloužou, jsou měkké a dobře tlumí nárazy. Potlačuje opotřebovávání chrupavek, přímo v kloubu podporuje tvorbu nové kyseliny hyaluronové buňkami synoviální membrány. Zlepšuje metabolismus chondrocytů a potlačuje degradaci kloubní chrupavky.