Kolagen

KOLAGEN

Koubní výživa RIVA-FLEX obsahuje kolagen

Koubní výživa RIVA-FLEX obsahuje kolagen v hydrolyzované formě, tj. rozložený na své stavební aminokyseliny (kolagenní peptidy). Hydrolyzací je snižována molekulární hmotnost kolagenu, je usnadněno jeho vstřebávání a zvýšeno jeho využití organismem. V kolagenním hydrolyzátu, který používáme, je délka řetězce 3 000 Daltonů.

Kolagen tvoří 30% hmotnosti bílkoviny člověka, 10% celkové hmotnosti člověka a až 70% kůže.

Kolagen sám o sobě je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání (chrupavky, vazy, šlachy a kost). Pojivové tkáně sestávají z buněk a mezibuněčné hmoty. Mezibuněčnou hmotu tvoří  vlákna (kolagenní a elastická), a amorfní složka = glykosaminoglykany.

V současnosti je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenů. Ne každý zdroj kolagenu je jako doplněk kolagenu zcela vhodný. Například často nejdostupnější klasická želatina, která není hydrolyzována, je velmi špatně stravitelná, a jako zdroj kolagenu nevhodná. Pro RIVA-FLEX jsme vybrali hydrolyzát kolagenu obsahující více než 90% proteinu, s biodostupností přes 82%. Je bohatý na glycin (22,4%), prolin (13,2%), obsahuje dále hydroxyprolin, k. glutamovou, alanin, arginin, k. aspartamovou, lysin, serin, leucin, valin, fenylalanin, treonin, izoleucin, hydroxylyzin, metionin, histidin, tyrosin a tryptofan.

Samotný kolagen hraje důležitou roli při stárnutí organismu. Kolagenové doplňky často obsahují hydrolyzát kolagenu (resp. kolagenní peptidy), který vyživuje vazivové tkáně a klouby.

Význam kolagenu roste hlavně u sportovců nebo těžce fyzicky pracujících, kde je kladen důraz na dobrou vstřebatelnost a vysokou kvalitu kolagenních peptidů, a kde je namáhání obzvláště vysoké. Zejména vytrvalostní zátěží vznikají ve svalech a v jejich kolagenních pouzdrech mikro-trhlinky, které vnímáme jako pozátěžovou svalovou ztuhlost.

Hydrolyzát kolagenu se používá k obohacení lidské výživy o kolagenní bílkoviny v kloubních přípravcích. Podávané kolagenní bílkoviny nejčastěji slouží při problémech s pohybovým aparátem.


Úbytek kolagenu rovná se ztuhlost pohybového ústrojí …
Dodávat dostatek kolagenu je třeba ve chvíli, kdy začíná klesat jeho tvorba, ideálně mezi 40. a 50. rokem.
Výrazně to platí pro sportovce, jejichž pohybový aparát je intenzivně zatěžovaný …
Dodávat tělu kolagen až ve chvíli, kdy se projeví problémy, může být pozdě …